Az egyéni vállalkozó osztaléka

vállalkozói osztalék

Az egyéni vállalkozói osztalék fogalmát az 1996. január 01-én bevezetett és a mai napig hatályos, személyi jövedelemadóról szóló, 1995. évi CXVII. tv. definiálta először, amely mára közismert, elfogadott fogalommá nőtte ki magát.

Ma már kevesen emlékeznek arra, hogy magának a törvénynek a bevezetése igen nagy port vert fel, komoly ellenállásba ütközött. Mivel a kormány a törvény kényes pontját már 1996. február hónapjában törvénymódosítással korrigálta, hovatovább az egyik legrégebben hatályba maradt törvényünkké vált. A korábbi rendszerben vállalkozói nyereségről és ezzel párhuzamosan, nyereségadóról beszéltünk.

De nézzük is meg, mi is az a vállalkozói osztalék?

Vizsgáljuk meg a fő adatokat! Van ugye az éves összes bevétel, melyet csökkent az éves összes költség. Itt kell megjegyeznünk, hogy a költség része e helyen a vállalkozói kivét is, melyet a bevallás más sorában külön is fel kell tüntetni. Az összes költséggel csökkentett összes bevétel pozitív eredménye esetén beszélhetünk vállalkozói osztalékalapról, melyet az egyéni vállalkozónak minden évben el kell számolnia és le kell adóznia.

Az osztalékadó mértéke a legutóbbi év szabályai szerint megegyezett a személyi jövedelemadó általános mértékével (16 %), kiegészítve az egészségügyi hozzájárulás (14 %) fizetési kötelezettségével. Talán nem árulok el nagy titkot, ha azt mondom, hogy a leadózott osztalékalapot külön kell nyilvántartani, még akkor is, ha az egyéni vállalkozó „benne hagyja” a vállalkozásában. Találkoztam az elmúlt évek során olyan szélsőséges esettel is, hogy az év kezdetén, az egyéni vállalkozó az előző évi leadózott nyereségét bevételként könyvelte el a pénztárában, miáltal ugyanezt az összeget a következő évben ismételten figyelembe vette az adóalapjának számításakor. Tehát még egyszer megfizette annak adóját.

Egyéni vállalkozói osztalék

Bízom abban, hogy e sorok olvasói ezt a hibát sohasem fogják elkövetni. Nagyon lényeges különbség a társas vállalkozásokkal ellentétben, hogy amíg a társas vállalkozás, tagjai saját elhatározásuk, döntésük alapján fizetnek, vagy nem fizetnek osztalékot, az egyéni vállalkozónak ilyen döntésre nincs lehetősége, mert neki a vállalkozói osztalék elszámolása minden évben törvényi kötelezettsége.

Bálint József
adószakértő

5 biztos módja, hogy magára vonja az adóhatóság figyelmét – Talán jobb lenne elkerülni!

Plusz néhány hiedelem cáfolata, amivel minden adózónak tisztában kellene lennie, például, hogy holnap már ellenőrizhetik a ma született csecsemőket… – Kérje el az információt, szívesen elküldöm Önnek emailben!

reCAPTCHA is required.

Kérdése van? Innen elküldheti!

reCAPTCHA is required.

Hasonló témák!

vállalkozói osztalék